Засідання Комітету Палати з питань банківських і фінансових послуг за участі представників Національного банку України

demo

Порядок денний:

18 травня, Комітет Палати з питань банківських і фінансових послуг провів зустріч за участю керівництва Департаменту платіжних систем, Департаменту стратегії та реформування банківської системи і Департаменту операцій на відкритому ринку Національного банку України, що було зосереджено на формуванні пропозицій для усунення перешкод у міжнародній торгівлі та платіжних послугах, а також обговоренні регулювання валютного контролю в Україні, захисту прав кредиторів і деяких питань ліцензування. 

Стратегічна частина порядку денного фокусувалась на такому: 

1.  Пропозиції щодо усунення перешкод в міжнародній торгівлі та платіжних послугах (представлені Ігорем Олеховим, співголовою Комітету, партнером Baker & McKenzie). 

Запрошені гості Наталія Лапко, директор Департаменту платіжних систем НБУ і Олена Махаева, заступник директора Департаменту платіжних систем НБУ представили проект Постанови НБУ «Про затвердження Змін до Положення про електронні гроші в Україні» та пропоновані зміни до статті 9.3 Закону України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні". На думку експертів НБУ, ці зміни дозволять створити рівні умови для роботи вітчизняних та міжнародних електронних платіжних систем в Україні, та дадуть можливість таким системам, учасникам цих платіжних систем і операторам послуг платіжної інфраструктури бути зареєстрованими в офіційному реєстрі платіжних систем НБУ. Відповідні зміни будуть також представлені в Постанові НБУ #43. 

Юлія Лях, керівник управління програм та проектів Департаменту стратегії та реформування банківської системи НБУ представила висновки Робочої групи з питань PayPal. 

Андрій Бірюков, керівник IT-Alliance, представив проект Закону України «Про платіжні системи», який розробляється IT-Alliance, а Ілля Кенінштейн, керуючий партнер Capital Hybrid, активіст РПР перерахував перешкоди, що запобігають виходу PayPal на український ринок: (1) законодавчі перешкоди, (2) високий рівень інтернет (мережевого) і фінансового шахрайства в Україні, (3) супротив фінансових і платіжних установ в Україні. У цьому контексті, учасники погодилися, що Дикрет НБУ про валютне регулювання є суттєвою перешкодою для доступу та інтеграції України з єдиним європейським ринком. 

РІШЕННЯ: Палата стане платформою для об'єднання різних Робочих груп і сторін для розвитку всеосяжного і спільного законодавчого бачення роботи електронних платіжних систем в Україні. Крім того, Палата направить компетентним органам Позицію щодо доступу українських громадян до платформ глобальних платежів і проект порівняльної таблиці з можливими змінами до нормативних актів, які необхідно прийняти для  роботи Paypal / ApplePay / Google Wallet і аналогічних електронних грошей та інших транскордонних платіжних систем в Україні. 

2.  Проект змін до Постанови НБУ №492 «Про відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валютах» і до Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" (стосовно створення сприятливого бізнес-середовища для міжнародного бізнесу під час торгівлі в гривнях через українські банки) (представлений Ігорем Олеховим, співголовою Комітету, партнером Baker & McKenzie).

Спеціальний гість Сергій Чечель, начальник Відділу експорту капіталу та регулювання імпорту, офісу імплементації монетарних інструментів, Департаменту операцій на відкритому ринку НБУ пояснила правила валютного контролю в Україні і жорсткі вимоги до контролю з боку міжнародних фінансових інститутів над відтоком капіталу з України.

РІШЕННЯ: Керівництво Комітету визнало важливість такої ініціативи для створення сприятливих умов для іноземних інвесторів  під час  здійснення платежів у національній валюті та домовилось звернутися до Уряду з відповідним позиційним листом Палати і порівняльною таблицею. 

3.  Проект порівняльної таблиці Палати до проекту Закону "Про захист прав кредиторів" (представлений Ігорем Олеховим, співголовою Комітету, партнером Baker & McKenzie).

РІШЕННЯ: Проект порівняльної таблиці знаходиться в стадії розробки членами Комітету і потребують подальшого вдосконалення, з метою представлення Уряду як доповнення та альтернативи до відповідного проекту Закону НАБУ. Враховуючи високу важливість законодавства щодо захисту прав кредиторів/інвесторів, Палата планує медіа-кампанію щодо підтримки такого законопроекту.

Тактична частина зустрічі була зосереджена на питаннях, які мають бути вирішені негайно:

1.  Умови отримання ліцензії на надання фінансових кредитів за рахунок коштів, залучених від кредитних організацій, представлені Зінаїдою Бєляєвою, заступником Голови правління Агентства з рефінансування житлових кредитів.

РІШЕННЯ: Керівництво Комітету підтримало пропозиції і прийняло рішення звернутися до Уряду з відповідним листом і порівняльною таблицею.

2.  Звіт щодо аналізу регулятивного впливу і результатів Робочої групи НБУ щодо проекту змін до Положення про реєстрацію та ліцензування банків, відкриття філій та Положення про порядок подання інформації про структуру власності (представлений Ігорем Олеховим, співголовою Комітету, партнером Baker & McKenzie).

РІШЕННЯ: Керівництво Комітету запропонувало продовжити збір ідей щодо цих проектів документів та домовилось запросити Леоніда Антоненка, директора Департаменту реєстрації та ліцензування НБУ на зустріч із компаніями-членами Палати.