Зустріч із Валерією Гонтаревою, Головою Національного банку України

demo

  • Дата
    30.10.2015

30 жовтня представники компаній-членів Американської торгівельної палати зустрілись із Валерією Гонтаревою, Головою Національного банку України. 

Зустріч була присвячена обговоренню ефективності встановлених валютних обмежень, напрямків лібералізації валютного контролю та регулювання у банківській системі України,  механізмів мінімізації тіньової економіки і ризиків відтоку капіталу, планів та заходів Національного банку України щодо забезпечення макроекономічної стабільності, сприяння покращенню бізнес-клімату і залучення інвестицій.  

Зустріч модерував Андрій Гундер, Президент Палати.  

Валерія Гонтарева вела відкриту та інформативну розмову про кінець олігархічного банкінгу в Україні і результати очищення банківської системи в Україні. Вона сказала, що найважче рішення було про ліквідацію системного банку - Дельта Банк. У НБУ була ідея націоналізувати Дельта Банк з можливістю обміну боргів на акції Дельта Банку на користь кредиторів банку, але ця ідея не була підтримана Міністерством фінансів України. Вона також повідомила, що виведення кептивних банків з ринку не має системної загрози, адже більше 80 банків володіють лише 10% активів банківської системи. 

Валерія Гонтарева пояснила, що заходи, прийняті у вересні 2014 року і лютому 2015 були абсолютно необхідними для стабілізації банківської системи, а також що без кредитів МВФ українська економіка не вижила б. НБУ довіряє досвіду МВФ у кризових і трансформаційних економіках по всьому світу, але порадив би включити главу  до Біблії МВФ щодо плану дій для країн в умовах війни. Український випадок і унікальна конструкція адекватності капіталу, які були запропоновані для поступового оновлення достатності капіталу від 0 до 10% буде хорошим інструментом для інших країн у майбутньому. 

Валерія Гонтарева дала огляд основних макроекономічних тенденцій, при тому що навіть є невелике зростання інфляції в передзимовому сезоні, але в цілому Україна переживає помірний тренд дефляції. 

НБУ продовжує покупку валюти на ринку для формування національних резервів, що будуть мати  вирішальне значення для макроекономічної стабільності через 4 роки, коли кредити МВФ необхідно буде оплачувати. Валерія Гонтарева порівняла українські 15 млрд доларів золотовалютних резервів із Перу, де резерви складають 66 млрд при 3 млн населення. Валерія Гонтарева констатувала, що НБУ не буде фіксувати обмінний курс. 

Валерія Гонтарева вказала, що існує також три перешкоди для економічного розвитку: реформа прокуратури, податкова реформа і схвалення бюджету 2016. НБУ запропонував 15% -15% -15% фіксовану ставку корпоративного, індивідуального прибуткового податків та ПДВ. 

Також НБУ буде продовжувати діалог з Міністерством фінансів, щоб встановити податкову ставку по депозитах фізичних осіб знову у розмірі 15%, але збільшити оподаткування дивідендів на рівні 15%, відповідно. 

Валерія  Гонтарева підкреслила важливість належної адміністрації повернення ПДВ, адже 21 млрд грн не відшкодованого ПДВ на казначейському рахунку в умовах дефіциту бюджету є дуже поганим для стабільності в кінці року. Поточний рахунок збалансований, але баланс поточного рахунку може піти вниз через закупівлю газу, при цьому рахунок операцій з капіталом буде рости в цьому році, так як Накнафтогаз отримає кредитну лінію від ЄБРР, IFC. 

Валерія Гонтарева пояснила, що план з лібералізації валютного регулювання є базований не на часі, але на фактах, лібералізація була відкладена через такі фактори, як більш пізнє закінчення реструктуризації державного боргу, пізніше зниження облікової ставки з 30% до 22%, відстрочка траншу МВФ. 

Учасники зустрічі мали можливість поставити практичні питання в ході сесії запитань-відповідей та підкреслили питання виплати дивідендів, консолідацію регуляторів фінансового ринку, переуступки прав, 75% обов'язкового продажу іноземної валюти. 

Ленна Кожарна, генеральний директор Horizon Capital підняла питання, яке суттєво тривожить маленьких експортерів, а Валерія Гонтарева пояснила, що огляд НБУ доводить, що більшість  економічних сфер не вимагають навіть 30 днів для отримання експортних доходів. Але члени Палати повинні надавати докази і переконувати МВФ щодо скасування / спрощення правила 90 днів, 75% обов'язкового продажу валютної виручки, і виплати дивідендів. 

Валерія  Гонтарева пояснила ситуацію щодо законопроектів, які в даний час підтримує НБУ: Проект Закону про захист прав кредиторів, Проект Закону про реструктуризацію іпотечних кредитів  та Проект Закону про кредитний реєстр НБУ. Ці Проекти Законів також в даний час обговорюються бізнес-спільнотою в рамках робочої групи та зустрічей палати і НАБУ. 

Валерія  Гонтарева звернула увагу членів Палати щодо приватизації державних банків і стратегії для державних банків, яка обговорюється на разі НБУ та Міністерством фінансів України. Реалізація кількох приватизаційних угод з «штампом якості»  (наприклад, Ощадбанку) з участю капіталу міжнародних фінансових організацій (ЄБРР, МФК) підтримується НБУ), так як це було недавно запропоновано у листі-зверненні Американської торгівельної палати. 

Якщо Ви бажаєте взяти участь у заходах Комітету з питань банківських і фінансових послуг, будь ласка, зв'яжіться з Уляною Штибель, менеджером Палати з питань стратегічного розвитку.

 

СПОНСОР

Додати до календаря