Семінар «Виклики та можливості для капіталізації та розвитку аграрного бізнесу в Україні»

demo12 травня Американська торговельна палата в Україні у партнерстві з Представництвом Варшавської Фондової біржі в Україні провела семінар «Ключові питання та можливості капіталізації та розвитку українських аграрних компаній», присвячений темам фінансування аграрного бізнесу в Україні, у тому числі інструментам кредитної підтримки великих міжнародних фінансових донорів, а також основним питанням та перспективам аграрних компаній у світлі IPO, основним перспективам державної політики щодо подальшого розвитку галузі.
Серед ключових доповідачів були:

 • - Владислава Рутицька, Заступник Міністра аграрної політики та продовольства України;
 • - Олена Волошина, Голова Представництва Міжнародної фінансової корпорації в Україні;
 • - Олексій Ращупкін, Партнер Atlas Advisors;
 • - Микола Ковальський, Директор Департаменту з розвитку бізнесу та відносин з інвесторами компанії Астарта;
 • - Олександр Почкун, Керуючий партнер Baker Tilly;
 • - Уляна Штибель, Виконавчий директор Представництва Варшавської фондової біржі в Україні.

Заступник Міністра аграрної політики та продовольства, описуючи поточний стан та потенціал аграрного ринку України, наголосила на наступних аспектах:

 • - Україна входить до п’ятірки найбільших глобальних експортерів зернових/олійних та продуктів переробки;
 • - Частка експорту аграрної продукції у загальному експорті складає 43%;
 • - Кожен 5-ий українець працює у сільському господарстві;
 • - 26 зі 100 найбільших компаній України є аграрними компаніями;
 • - “3+5”-стратегія розвитку аграрного сектору, розроблена Міністром Кутовим та командою Міністерства аграрної політики та продовольства. Ця проста арифметика передбачає 3 базові пріоритети: реформу держпідтримки з акцентом на дрібних фермерів, земельну реформу та розвиток сільських територій. А також – 5 напрямків, які перетинаються з ними: розвиток ринків збуту, органічне виробництво і нішеві культури, діяльність держпідприємств, зрошення та безпека харчової продукції;
 • - Мета Міністерства – створити максимально комфортне середовище для роботи малих та середніх фермерів та встановити прозорі правила для великих гравців на ринку.

Олена Волошина зазначила, що наразі МФК підтримує великі компанії, що дотримуються жорсткої фінансової дисципліни та керуються найвищими стандартами ведення бізнесу у своїй господарській діяльності через такі інструменти як фінансування оборотного капіталу, надання 2-3 річних кредитних ліній, запровадження часткових кредитних гарантій. Також пані Волошина додала, що МФК продовжуватиме фінансувати розвиток інфраструктури (зокрема, портової) та приділятиме значну увагу розвитку ринку аграрних розписок для фінансування сільгосптоваробиробників за досвідом Бразилії, а також займатиметься розробкою інструментів фінансування менших за розміром аграрних компанії.

Фінансові експерти Олексій Ращупкін та Олександр Почкун закликали українські аграрні компанії будувати свою власну стратегію розвитку, забезпечувати належний аудит та прозоре управління протягом щонайменше останніх 3 років для забезпечення відповідності критеріям міжнародних фінансових інституцій та успішну капіталізацію через Первинне Публічне Розміщення (ППР).