Круглий стіл: «Тенденції розвитку сільського господарства України: Реформа ринку землі»

demo8 липня, Палата провела круглий стіл «Останні тенденції розвитку аграрного ринку: реформа ринку землі», де ми обговорили перспективи приватизації землі,  головні питання та перепони на шляху відкриття земельного ринку з представниками Світового Банку, Національної Ради Реформ, бізнесом.

 

 
«Мораторій на продаж земель сільгосппризначення обмежує трансферабельність приватної сільськогосподарської землі, доступ до фінансування, знижує ціни на оренду землі і, таким чином, обмежує розвиток сільських територій», - зауважив Клаус Дайнінгерн, провідний експерт з земельних питань Світового Банку.

«Чорноземи України – легендарні, разом з тим, середні показники продуктивності землі нижчі ніж в країнах з нижчою родючістю. Чому Україна у повній мірі не використовує свої порівняльні переваги у сільському господарстві? Питання знаходиться у площині адміністрування сільськогосподарських земель. На сьогодні, більше ніж 25% земель знаходиться у державній власності – 10,5 млн га з 40,9 млн га сільськогосподарських земель, враховуючи, що пашні займають лише 8 млн га. У якості порівняння, у Німеччині загальні площі під пашнями складають 12 млн га, а у Швейцарії – 500 тис га (враховуючи, що Швейцарія набагато менша за Україну)», - зазначив Хайнц Штрубенхоф, керівник програм розвитку агробізнесу Світового Банку.

Денис Нізалов, Директор Проекту Світового Банку з ефективного використання землі та ефективної земельної політики , що для того, щоб успішно запустити ринок землі, необхідно здійснити певні кроки, : розробити нормативно-правову базу, покращити бізнесовий клімат, підвищити прозорість та відповідальність за прийняття рішень на центральному рівні та на місцях.

Олег Проценко, експерт у сфері сільського господарства Національної Ради Реформ, презентуючи бачення Уряду стосовно реформи ринку землі зазначив, що насамперед потрібно здійснити такі кроки: створення нормативно-правової бази про обіг прав оренди (продажу прав оренди), запровадити законодавчі зміни для регулювання земель в лісних господарствах та при-польових смугах, децентралізація (прийняття закону про обіг земель сільськогосподарського призначення).