Засідання Робочої групи з питань міжнародної торгівлі за участі керівництва Департаменту торговельного захисту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України

demo21 липня Робоча група Палати з питань міжнародної торгівлі провела зустріч, на якій Міністерство економічного розвитку і торгівлі України представило 5 законопроектів, присвячених реформі чинного законодавства у сфері інструментів торговельного захисту.
Спочатку співголова Комітету Палати з питань митної політики Ігор Даньков (EY) та співголова Робочої групи Палати з питань міжнародної торгівлі Анжела Махінова (Sayenko Kharenko) коротко викладали поточний стан застосування інструментів торговельного захисту в Україні. Зокрема, були обговорені наступні питання: (1) чинне законодавство було прийнято у 1998 році, і таким чином, на сьогоднішній день не враховуються нові правила та судова практика СОТ, найкращі практики інших країн-членів СОТ, що дозволяють вирішувати всі питання нової економічної ситуації тощо; (2) відсутність належним чином регульованого розслідування з відповідними етапами, термінами, документами, що підлягають видачі тощо; (3) недостатність прозорості; (4) відсутність регулювання виконання рішень українських судів та рекомендацій органу вирішення спорів СОТ тощо.

Після цього Наталія Сидорук, директор Департаменту захисту внутрішнього ринку Міністерства економічного розвитку і торгівлі України детально описала основні цілі прийняття нового законодавства. На її думку, найбільшою проблемою є те, що, на жаль, український бізнес не знає / не розуміє інструменти торговельного захисту, і, отже, Україна не застосовує їх ефективно для захисту свого внутрішнього ринку порівняно з іншими членами СОТ. Тому, Міністерство хотіло б прийняти дружнє законодавство для заохочення українського бізнесу застосовувати засоби захисту торгівлі.

Потім Сергій Зінковський, заступник директора Департаменту захисту внутрішнього ринку Міністерства економічного розвитку і торгівлі України детально пояснив, які основні зміни будуть здійснені, а саме: (a) процедура розслідування буде описана дуже детально із зазначенням строгих термінів для кожного етапу; (б) розслідування буде більш прозорим, тобто попередні та остаточні звіти (неконфіденційні версії) будуть оприлюднені на веб-сайті Міністерства; Міністерство створить електронну систему документообігу, в якій будуть розкриті всі документи, пов'язані з розслідуванням (неконфіденційні версії); повідомлення будуть більш детальні, тощо; (в) деякі положення будуть змінені з метою приведення у відповідність з угодами СОТ, наприклад, визначення субсидії; (г) розслідування та огляди щодо запобігання обходу законодавства та ін.

Наприкінці зустрічі учасники обговорили важливість внесення зміни до чинного законодавства. Крім того, дуже важливо залучити бізнес для коментування законопроектів, оскільки передбачається, що інструменти торговельного захисту будуть часто застосовуватися в найближчому майбутньому, і, отже, для бізнесу важливо брати участь у процесі розробки пропозицій, щоб повністю зрозуміти завдання інструментів торговельного захисту та способи захисту прав у процесі відповідних процедур.