Засідання Комітету з питань правової політики

demo


13 червня відбулося чергове засідання Комітету з питань правової політики, присвячене актуальним питанням у правовій сфері. Зокрема, зустріч була зосереджена на наступних питаннях:

  • Незалежність слідчих суддів у відносинах із правоохоронними органами

Під час попередньої зустрічі з суддями Верховного Суду було відзначено, що відсутність незалежності суддів у відносинах з правоохоронними органами є важливою перешкодою для забезпечення судового контролю над розслідуваннями. На думку суддів, правоохоронні органи можуть порушити кримінальну справу проти суддів, які не постановляють ухвалу щодо проведення певних слідчих дій.

Члени Комітету обговорили можливості зміцнення незалежності суддів. На їхню думку, суддям насправді мало загрожують кримінальні провадження, тому що кількість таких проваджень та вироків щодо суддів за неправосудні рішення дуже мала, отже, для них не існує реальної загрози. Натомість, на думку членів Комітету, деякі судді досі відчувають себе частиною системи правоохоронних органів, а тому не є незалежними та неупередженими. Вони також рідко інформують Вищу раду правосуддя про тиск з боку правоохоронних органів, не зважаючи на такий обов'язок відповідно до закону.

У зв'язку з цим було вирішено зосередити увагу на судовому корпусі та:

  • Провести зустріч із суддями, які звернулися до Вищої ради правосуддя з приводу тиску з боку правоохоронних органів для обговорення питань, які мають бути вирішені в цьому контексті
  • Провести тренінг для суддів з міжнародного досвіду у відносинах суддів та правоохоронних органів
  • Арбітраж у приватизаційних угодах

Хоча однією з новинок Закону України "Про приватизацію" є розширення арбітрабільності приватизаційних угод, існує колізія з нормою Цивільного процесуального кодексу, що вносить деякі обмеження щодо арбітрабільності договорів про приватизацію. Також норма про можливе застосування права Англії та Уельсу у питаннях приватизації певним чином обмежена Законом України "Про міжнародне приватне право".

Для можливості застосування цих новинок було вирішено ініціювати внесення змін до вищезгаданих законів з метою приведення їх у відповідність до нового законодавства.