У Вашингтоні експерти та бізнес обговорили проблему корупції в Україні

9 листопада у Вашингтоні в штаб-квартирі Атлантичної ради відбулася панельна дискусія «Забезпечення майбутнього України: Перемога у боротьбі з корупцією», що пройшла за участі Святослава Вакарчука, Стівена Фішера, Анни Дерев'янко та Ігоря Петрашко. Модератором був запрошений виступити Андрій Гундер, президент Американської торговельної палати в Україні. Під час дискусії було обговорено основні питання, що стосуються загального впливу корупції на різні аспекти життя в Україні, а також можливі шляхи її подолання.  

Усі учасники зійшлися на думці, що корупція є великою перепоною на шляху реальних економічних і політичних реформ в Україні, а механізми, що вживаються задля її подолання, впроваджуються недостатньо активними темпами . 

«Якщо казати про вплив корупції, то, перш за все, зазначу, що вона породжує соціальні заворушення, знищує усілякі перспективи для майбутніх поколінь, ставить під загрозу прозорість процедур та сприяє розвитку тіньової економіки. Один з моїх найулюбленіших прикладів щодо негативного впливу корупції є поява 3G технології в Україні  тільки півроку потому, тоді як навіть на Сомалі вже протягом 3-х років є 4G технології», - відзначив Стівен Фішер, Генеральний директор СітіБанк в Україні, заступник голови Ради директорів Американської торговельної палати. 

Ігор Петрашко, заступник Генерального директора UkrLandFarming підкреслив, що корупція також має вкрай негативний вплив на бізнес в Україні, що відображується у високих витратах на юридичну підтримку, аудит, а також у відмові зарубіжних партнерів у співпраці. Він також висловив свої сподівання на те, що наступним кроком у боротьбі з корупцією буде підвищення значущості інтересів бізнесу та зменшення рівня регулювання. 

Крім того, підчас заходу було окреслено основні перешкоди на шляху подолання корупції. Андрій Гундер поділився деякими результатами дослідження, що нещодавно проводила Американська торговельна палата серед її членів, з приводу сприйняття корупції в Україні (більш повну інформацію можна знайти на  офіційному сайті Палати за посиланням:  http://chamber.ua/2015/Weekly/img/publications/anticorruption-survey-results-UA.JPG). «Одним із питань нашого опитування було: "Що є найбільшою перешкодою у викоріненні корупції в Україні? Дослідження показало, що  48% представників бізнесу вважають, що це відсутність політичної волі; 17% відмітили, що причиною є менталітет українців; 27% відзначили протидію проведенню реформ з боку державних органів, а на думку 8% - причина у чомусь іншому"», - розповів Андрій Гундер. 

Святослав Вакарчук, громадський активіст та вокаліст гурту «Океан Ельзи», у свою чергу, вбачає найбільшу перешкоду у високому рівні недовіри українців та, насамперед, у низькому рівні освіти, тому він наголосив на необхідності висунути це питання на перший план. «Закон є дуже важливим, але важливішим є недовіра українців до влади й до самих себе. Саме це призвело нас туди, де ми є зараз. Походження цієї недовіри – нестача освіти. Бо недостатньо освічені люди легко піддаються впливу, ними легко можна керувати, вони не ставлять необхідних запитань, не мають достатньої сили духу для протистояння. Недовіра породжує невизначеність, та, у свою чергу, призводить до відсутності закону, а відсутність закону породжує корупцію », - зауважив Святослав Вакарчук. 

Говорячи про механізми, якими на даному етапі володіє Україна для подолання корупції, Анна Дерев'янко, виконавчий директор Європейської бізнес асоціації, відзначила, по-перше, наявність бізнес-спільнот, таких як Американська торговельна палата та Європейська бізнес асоціація, та можливостей, за їх участі, відкрито висловлювати погляди та переконання представників бізнесу. 

Серед проблемних моментів було відмічено недостатній рівень політичної волі для того, щоб покарати винних та встановити справедливість. 

Резюмуючи, учасники дискусії відзначили, що повного викоренення усіх проявів корупції в Україні, на жаль, не слід очікувати у найближчі роки, але перспективний початок вже було покладено.