Рішення в сфері охорони здоров'я приймаються, однак дуже повільно

Бізнес спільнота позитивно оцінює прийняті вчора зміни до Постанови Кабінету Міністрів України №376, згідно з якими скасовується перереєстрація лікарських засобів, призначених для лікування туберкульозу, ВІЛ / СНІД, вірусних гепатитів, онкологічних і рідкісних захворювань, зареєстрованих у США, Швейцарії, Японії, Австралії, Канаді та країнах ЄС.

Зазначимо, що змінами до Постанови №376 скасовується перереєстрація лікарських засобів кожні п’ять років, що не відповідало європейській практиці і ускладнювало бізнес для виробників лікарських препаратів. Прийняті зміни до Постанови розроблялися в тому числі експертами Палати відповідно до вимог законодавства ЄС, що відповідає програмі Уряду з імплементації положень Угоди про асоціацію з ЄС. 

Окрім цього, найближчим часом повинні бути фіналізовані і прийняті зміни до Наказу Міністерства охорони здоров’я №426 від 26.08.2005 р. щодо спрощення процедури експертизи і реєстрації ліків. Прийняття цих документів повинно значно розширити доступ пацієнтів до якісної фармацевтичної продукції, зокрема, важливих і дуже необхідних для пацієнтів інноваційних препаратів.

Палата вже отримала запит від представників Державного експертного центру МОЗ України стосовно участі у розробці зазначених змін, що офіційно погоджено з профільним Міністерством. Сподіваємося, що найближчим часом оновлена процедура перереєстрації лікарських засобів запрацює на практиці.

Також зазначаємо, що дані експертні рекомендації були передбачені документом «Бачення 2020», що був презентований Палатою 17 листопада 2014 року.

Тарас Качка, в.о. президента Американської торгівельної палати з цього приводу зазначає: «Прийняття змін до Постанови №376 оцінюється бізнес-спільнотою позитивно. Однак на порядку денному залишається безліч інших важливих для галузі рішень, які досі не прийняті. Мова йде в першу чергу про зміни в порядку проведення державних закупівель ліків із залученням ВООЗ та ЮНІСЕФ; прийняття проекту закону про лікарські засоби №2162, положення якого також розроблялися експертами Палати протягом 8 місяців; поліпшення патентного захисту прав виробників ліків; удосконалення процедур роботи в Україні виробників ліків, які вже пройшли інспекцію в ЄС і відповідають міжнародній системі норм з виробництва ліків; а також прийняття Національної стратегії реформування системи охорони здоров’я. Окремо слід зазначити про ряд законопроектів (Проект Закону №2150, №2151, №2162), які на даний час знаходяться на розгляді у Комітеті ВР з питань охорони здоров’я, від якого залежить прискорення процесу їх прийняття».