Ефективний діалог встановлено: Члени Палати зустрілися із заступником Голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Олександром Бакуменком

Заступник Голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин Олександр Бакуменко зустрівся із експертами-членами Комітетів Американської торговельної палати в Україні (далі - Палата) з питань агропромислового комплексу, насінництва та харчової промисловості.

«Цей рік є дуже особливим для Американської торговельної палати в Україні, адже ми святкуємо ювілей – 25 років в Україні. Ми розвиваємось та зміцнюємось разом з Україною, піклуючись і про розвиток бізнесу, і про благополуччя нашої країни. Безумовно ефективна співпраця з парламентом є одним із ключових елементів цього процесу, оскільки якісне законодавче поле є основою будь-яких реформ. А діалог держави та бізнес-спільноти під час підготовки законопроектів – запорукою вироблення збалансованих рішень. Особливо важливою для нас є співпраця з очолюваним Вами Комітетом. Одним із прикладів ефективного діалогу є спільна робота бізнесу та членів Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин над текстом законопроекту про державний контроль, (реєстр. № 0906).», - наголосила у своєму вітальному слові Тетяна Прокопчук, Віце-президент Палати з питань стратегічного розвитку.

На обговорення були винесені питання найбільш пріоритетних напрямів реформ та відповідних законодавчих ініціатив у агропромисловому секторі, харчовій промисловості та сфері насінництва.

Перше питання стосувалося законопроекту №4009а, головним нововведенням якого є уповноваження Держпродспоживслужбою приватних лабораторій на проведення огляду та фітосанітарної експертизи (аналізів).

На сьогодні всі фітосанітарні процедури виконуються виключно державними суб’єктами, що робить національну систему фітосанітарного контролю України доволі негнучкою та витратною для сільгоспвиробників.

Експерти компаній-членів Палати вважають, що на сьогодні перед Україною стоїть завдання реформувати фітосанітарну сферу за допомогою удосконалення законодавчої бази. Саме проект Закону України №4009а від 15.07.2016 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку проведення фітосанітарної експертизи та приведення законів у відповідність з міжнародними фітосанітарними стандартами» дозволить підвищити якість фітосанітарної експертизи та довіри у світі до виданих в Україні міжнародних фітосанітарних сертифікатів, і тим самим наблизити українське законодавство у сфері до норм ЄС.

«Пропозиції щодо надання повноважень приватним компаніям проводити фітосанітарну експертизу, а також огляд з відбором зразків об’єктів регулювання є дуже складним та важливим питанням. Тому, вважаю, що текст законопроекту необхідно доопрацювати спільно з його авторами для забезпечення можливості його подальшого розгляду» - таку думку висловив заступник Голови Комітету.

Другим питанням порядку денного став нелегальний обіг на ринку зерна.

Експерти компаній-членів Комітету Палати з питань агропромислового комплексу зазначили, що тіньовий ринок зерна в Україні набирає обертів. Кількість торгових операцій, які проводяться без будь-яких документів і оплачуються готівкою, помітно зросла, і це змушує турбуватися гравців ринку, які є добросовісними платниками податків та грають за правилами. Якщо ситуацію не змінити, то вони просто не матимуть можливості купити необхідні їм обсяги зерна для виконання експортних контрактів.

Пан Бакуменко зазначив, що Комітет ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин готовий розглянути пропозиції Палати щодо вирішення ситуації та сприяти проведенню спільної зустрічі між членами Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин та Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики, а також бізнес-спільноти.

Крім того, учасники зустрічі обговорили питання аграрної логістики, зокрема, розвитку зернової логістики, стан перевезень зернових вантажів, тощо. Особлива увага приділялась висвітленню питань прозорості роботи із зерновими вантажами та доступу до інформації про наявність порожніх вагонів.

Експерти-члени Палати зазначили, що високі показники врожайності в останні роки і пов’язане з цим зростання поставок зернових та олійних культур збільшили навантаження на залізничну інфраструктуру України, в зв’язку з чим виробники і експортери сільгосппродукції стикаються з гострою проблемою здійснення перевезень залізничним транспортом. Така ситуація призводить до уповільнення темпів експорту сільськогосподарської продукції та, як наслідок, зниження обсягів наповнення державного бюджету.

Експертами компаній-членів Комітету Палати з питань агропромислового комплексу напрацьовано вичерпний перелік пропозицій, прийняття яких дозволить нормалізувати ситуацію із аграрною логістикою в країні.

Коментуючи, Олександр Бакуменко зазначив, що сучасна логістична інфраструктура в Україні не відповідає потребам ринку та підриває експорт зернових у 2016-2017 маркетинговому році, який може сягнути 41 млн. тон.

Відсутність системного підходу до вирішення задач зернової логістики в Україні стає бар’єром для майбутнього зростання експорту зернових, підриває конкурентоздатність українських аграріїв на світовому ринку, ставить під загрозу виконання експортних контрактів та провокує зменшення валютних надходжень в державу.

Сторони дійшли домовленості, що Палата надішле вичерпний перелік пропозицій щодо покращення аграрної логістики, з яким Комітет ВРУ звернеться до Уряду та Укрзалізниці.

Наступним питанням сторони обговорили законопроекти у сфері харчової промисловості та інформації для споживачів щодо харчових продуктів. Зокрема, мова йшла про проект Закону №0906 «Про державний контроль, що здійснюється з метою перевірки відповідності законодавству про безпечність та якість харчових продуктів і кормів, здоров’я та благополуччя тварин».

Експерти Комітету Палати з питань харчової промисловості подякували членам Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин за довготривалу спільну роботу на текстом законопроекту та висловили сподівання, що текст, який виноситиметься на повторне друге читання не матиме ніяких суперечностей із позицією бізнес-спільноти.

«Наразі законопроект підготовлено до повторного другого читання і Комітет рекомендував Верховній Раді України прийняти його у повторному другому читанні та в цілому як Закон. На Погоджувальній раді я звертався до Андрія Парубія із проханням включити його до розгляду у сесійній залі в рамках Аграрного дня. Тож, сподіваюсь, що 18 травня ми його проголосуємо» - сказав Олександр Бакуменко.

Серед законодавчих ініціатив харчової галузі також обговорювався проект Закону №4126-1 «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів». У даному контексті експерти Палати зазначили, що відповідно до Угоди про Асоціацію, Україна має наблизити національне законодавство про санітарні та фітосанітарні заходи до європейських стандартів. При цьому, надання повної та об’єктивної інформації про харчові продукти є одним із ключових факторів забезпечення належного рівня захисту здоров’я та інтересів споживачів. Відтак, важливим є прийняття зазначеного законопроекту, гармонізованого з нормами ЄС.

Експерти компаній-членів Палати, Проекту ЄС «Вдосконалення системи контролю безпечності харчових продуктів в Україні» працюють разом з Держпродспоживслужбою та Міністерством охорони здоров’я над вдосконаленням тексту зареєстрованого законопроекту для врахування коментарів ГНЕУ, компетентних органів, позиції бізнес-спільноти. Прийняття законопроекту є вкрай важливим. З огляду на це, експерти-члени Палати звернулись до Олександра Борисовича з проханням розглянути можливість приєднання до роботи над законопроектом у якості співавтора.

Останнім питанням порядку денного став імпорт незареєстрованих зразків засобів захисту рослин для державних випробувань.

Експерти Комітету Палати з питань насінництва зазначили, що Законом України «Про пестициди і агрохімікати» передбачено, що обов’язковою умовою завезення та застосування зразків незареєстрованих в Україні пестицидів для державних випробувань та наукових досліджень є документальне підтвердження їх державної реєстрації в країні, де вони виробляються. Водночас, практичне виконання цієї норми у ряді випадків є неможливим з цілої низки об’єктивних причин.

Олександр Борисович підтримав необхідність усунення штучних перепон при ввезенні зразків незареєстрованих засобів захисту рослин для державних випробувань, наголосивши на необхідності співпраці у процесі ініціювання та доопрацювання необхідних змін до законодавства.

Серед іншого, у ході зустрічі сторони обговорили питання поводження з відходами упаковки та домовились продовжувати співпрацю щодо законопроекту про відходи упаковки (проект Закону №4028), депозитну та податкову ініціативу, а також продовжувати співробітництво з метою вирішення земельного питання у енергетичному секторі (проект Закону №3096).

Результатом зустрічі стало налагодження ефективної співпраці та конструктивного діалогу між представниками бізнесу та Верховною Радою.