Бізнес закликає відкрити доступ аграріям до інноваційних продуктів захисту рослин

Американська торговельна палата в Україні (далі – Палата) та Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (далі – УКАБ) закликають депутатів Верховної Ради України якнайшвидше підтримати проект Закону №6606  «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про пестициди та агрохімікати» щодо ввезення пестицидів на митну територію України» (далі – проект Закону № 6606).

Проект Закону №6606 передбачає скасування вимоги документального підтвердження державної реєстрації пестицидів в країні виробництва, при ввезенні та застосуванні в Україні зразків для цілей державних випробувань та наукових досліджень.

В об’єднаннях вважають проект Закону № 6606 надзвичайно важливим кроком для покращення умов ведення агрохімічного бізнесу в України. Запропоновані зміни дадуть можливість українським аграріям отримувати новітні продукти якомога раніше та вчасно реагувати на нові виклики у боротьбі зі шкідниками й хворобами, сприятимуть підвищенню врожайності, якості та безпечності сільськогосподарських культур. 

З кінця 2016 року переважна більшість оригінальних інноваційних ЗЗР нового покоління не змогли пройти навіть початкову стадію державної реєстрації в Україні. Оскільки у Законі України «Про пестициди і агрохімікати» не так давно з’явилася вимога, що для ввезення незареєстрованих пестицидів для цілей державних випробувань і наукових досліджень необхідно надати підтвердження їх державної реєстрації в країні виробництва. Відповідно до зазначеної вимоги, «обов’язковою умовою завезення та застосування незареєстрованих в Україні пестицидів є документальне підтвердження їх державної реєстрації в країні, де вони виробляються». Впровадження цієї норми має негативний вплив на процес розробки інноваційних препаратів, які не можуть потрапити до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. Результатом цього є закриття доступу до найсучасніших технологій та продуктів нового покоління українським агровиробникам, які через це  вже недоотримали прогнозоване збільшення врожайності на рівні 10-40% залежно від сільгоспкультури та напряму дії препарату.

Експерти компаній-членів Палати  та УКАБ вважають, що дане положення не є захисним бар’єром на шляху потрапляння незареєстрованих пестицидів до України, натомість це створює штучні перешкоди саме для завезення зразків інноваційних препаратів для науково-дослідних цілей та державних випробувань. Неоднозначне тлумачення цього положення призводить до різного роду зловживань та створення корупційних передумов.

«Запровадження змін, що передбачені проектом Закону №6606, буде сприяти розблокуванню інновацій в аграрному секторі України та підвищенню конкурентоспроможності вітчизняної сільськогосподарської продукції на світових ринках», - прокоментував Президент Американської торговельної палати в Україні Андрій Гундер.

«На практиці виходить, що часто цю норму виконати неможливо, - пояснює Тарас Висоцький, генеральний директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу». – Виробники засобів захисту рослин зазвичай виготовляють на одному заводі велику кількість різних препаратів, призначених для ринків різних країн. Через можливу відсутність у країні виробництва  певного виду шкідників, хвороб та сільськогосподарських культур, які є в країні призначення такого препарату, реєстрація в країні виробництва не проводиться через фактичну неможливість та недоцільність польових досліджень. Крім того, досить часто реєстрація інноваційних препаратів відбувається в країні виробництва та в Україні одночасно, адже Україна завоювала репутацію одного з лідерів світового аграрного ринку, в сільське господарство якого робляться величезні інвестиції у вигляді розробки спеціалізованих найсучасніших ЗЗР з урахуванням особливостей вирощуваних культур в нашій країні та притаманних кліматичних зон».

Експерти компаній-членів асоціацій переконані, що Україна може і повинна самостійно визначати рівень якості та безпечності препарату та ухвалювати рішення щодо можливості його застосування в Україні.

Враховуючи важливість аграрного сектору для економіки України та з метою забезпечення тенденції збільшення врожайності культур, що вирощуються, представники вітчизняної сільськогосподарської галузі  повинні мати доступ до новітніх оригінальних ЗЗР та передових технологій захисту рослин. Саме тому Американська торговельна палата в Україні та Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» закликають народних депутатів до якнайшвидшого прийняття  проекту Закону №6606  «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про пестициди та агрохімікати» щодо ввезення пестицидів на митну територію України» за основу і в цілому.

Довідка про Американську  торговельну палату  в Україні

Американська торговельна палата в Україні (Палата) – це міжнародно орієнтована бізнес спільнота, найактивніша та найефективніша в Україні. Ми представляємо провідних керівників та експертів більше, ніж з 600 компаній членів. Це найбільші інвестори та міжнародні компанії, які працюють в Україні, роблячи значний внесок у формування державного бюджету та допомагають українцям реалізувати власний потенціал. Палата прагне бути Партнером Вибору та позитивним чинником змін у бізнес-середовищі в інтересах України. Палата працює у трьох основних напрямках: підтримує дієвий діалог між бізнесом і владою (B2G); постійно створює можливості для бізнес-партнерства (B2B); просуває Україну в світі як привабливий напрям для інвестицій (B2U).

Довідка про Асоціацію «Український клуб аграрного бізнесу»

Асоціація УКАБ була заснована у 2007 році для захисту економічних і професійних інтересів гравців аграрного бізнесу України. УКАБ є унікальною платформою в Україні для налагодження ділових контактів між лідерами агробізнесу, підвищення ефективності їх роботи та налагодження діалогу з органами державної влади. УКАБ активно сприяє українським виробникам у встановленні та підтримці міжнародних ділових зв’язків. До складу Асоціації входять найбільші виробники та переробники сільськогосподарської продукції України.

Контакти для ЗМІ:

Американська  торговельна палата в Україні

Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу»

Юліана Чижова

ychyzhova@chamber.ua

Tel. +38 050 414 73 50

www.chamber.ua

Вікторія Оникієнко

onykiienko@ucab.ua

Tel. +380 44 236 20 97

www.ucab.ua