Розвиток ринку насінництва в Украні може пришвидшитись

Американська торгівельна палата, яка, в тому числі, об’єднує провідні міжнародні компанії-учасниці насіннєвого ринку України, сподівається на прийняття у другому читанні проекту Закону України №1460-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення законодавства у сфері насінництва та розсадництва у відповідність до європейських та міжнародних вимог». Експерти Комітету палати з питань насінництва безпосередньо долучилися до вдосконалення тексту даного проекту Закону.

Встановлення прозорих та загальновизнаних принципів діяльності усіх суб’єктів ринку, що передбачено положеннями законопроекту, в кінцевому рахунку сприятиме підвищенню врожайності та якості продукції рослинництва в Україні й відтак – її конкурентоспроможності, в тому числі, на міжнародних ринках. Зважаючи на те, що сільське господарство повинно розвиватись саме інтенсивним шляхом, даний документ виявляється надзвичайно потрібним як для  аграрного сектору, так і держави загалом.

Реєстрація виробників насіння та реєстрація сортів

Прийняття законопроекту значно спростить процедуру реєстрації компаній-виробників насіння, яка замість 30 днів триватиме не більше 11 днів. Реєстрація виробників здійснюватиметься за декларативним принципом, що сприятиме демонополізації ринку та зменшенню бюрократичних вимог до виробників. Законопроект також передбачає значне зменшення вимог до документів, необхідних для реєстрації нових сортів, а також скорочення строків проведення експертизи.

Сертифікація насіння

Даний законопроект, окрім іншого, приводить систему сертифікації насіння в Україні у відповідність до європейських стандартів - тобто забезпечує запровадження принципу еквівалентності нормам ЄС, та запроваджує систему недержавних аудиторів із сертифікації або органів з оцінки відповідності. Держава також зможе надавати такі послуги через акредитовані лабораторії, що сприятиме дерегуляції та розвитку конкуренції у сфері сертифікації.

Крім того, законопроектом передбачено визнання в Україні сертифікату на насіння Міжнародної асоціації з контролю за якістю насіння (ІСТА) та сертифікату на насіння Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), що дозволить уникати подвійної сертифікації імпортного насіння.

Угода про асоціацію

Україна взяла на себе зобов’язання наблизити своє законодавство до європейських стандартів у сфері торгівлі насінням, що передбачено додатком XXXVIII глави 17 Розділу V Угоди про асоціацію. Норми зазначеного законопроекту відповідають положенням законодавства ЄС, зокрема, в частині фітосанітарного контролю, дотримання прав інтелектуальної власності на сорти рослин та розвитку добросовісної конкуренції. З метою забезпечення повної гармонізації та імплементації положень Угоди про асоціацію в сфері насінництва до початку функціонування Зони вільної торгівлі між Україною та ЄС, Верховній Раді України слід прийняти даний законопроект без  зволікань.

Загалом, на думку експертів Палати, прийняття даного законопроекту значно вдосконалить правову базу для подальшого розвитку та функціонування  насіннєвого ринку України, створить передумови для підвищення конкурентоспроможності насіннєвої галузі України, полегшить вихід вітчизняних експортерів насіння і садового матеріалу на міжнародні ринки, сприятиме залученню інвестицій у насіннєву галузь в Україні та забезпечить відкритість та прозорість державного контролю у цій галузі.