Голова Національного банку України роз’яснила іноземним інвесторам дії регулятора на фінансовому ринку

Національний банк України володіє двома основними інструментами для стабілізації курсу національної валюти – це здійснення валютних інтервенцій та посилення адміністративних заходів. Введення безпрецедентних обмежувальних заходів стало необхідним для боротьби з панічними настроями ринку. Після того, як ситуація стабілізується, і ринок буде працювати за своїми фундаментальними законами, всі обмежувальні заходи будуть відмінені. Про це сказала Валерія Гонтарева в ході зустрічі з представниками компаній-членів Американської торгівельної палати в Україні.

За словами Валерії Гонтаревої, основними факторами, що впливають на рівень курсу, є негативний платіжний баланс в країні, недостатній рівень валютних резервів, великий відтік капіталів, низькі міжнародні рейтинги країни і як наслідок - панічні настрої на ринку. «Валютний курс – це дзеркало того, що відбувається в економіці, це похідна від стану платіжного балансу країни. У 2014 році Україна мала 20 млрд. дол. від’ємного сальдо. Ми отримали 9 млрд. дол. міжнародної допомоги, і при цьому 9 млрд. дол. ми виплатили нашим зовнішнім кредиторам. Всі інші гроші для погашення від’ємного сальдо були взяті з валютних резервів».

«Зараз Національний банк практично щодня проводить інтервенції напряму Нафтогазу, для чого в місяць виділяється 500 млн. дол. зі своїх резервів. Якщо проблему дефіциту найбільшого імпортера України буде вирішено, то наш платіжний баланс буде не просто збалансованим, а навіть у значному плюсі», - зазначила Валерія Гонтарева. Збалансований платіжний баланс країни, за її словами, слугуватиме основним фактором для стабілізації ситуації на фінансовому ринку.

На численні запитання від представників міжнародних компаній стосовно доцільності введення обмежувальних заходів на фінансовому ринку Голова Нацбанку зазначила, що на сьогодні на ринку превалюють панічні настрої, тому Нацбанк змушений вводити окремі адміністративні обмеження, які сприймаються бізнесом негативно, однак вони є необхідними для макроекономічної стабілізації. Наприклад, необхідність введення акредитивної норми розрахунків в об’ємах більше 500 тис. дол., за словами Голови Нацбанку, зумовлена тим, що через настрої ринку, багато компаній використовують механізм передплат по імпорту, коли експортна виручка заходить в країну, але в той же момент компанією купується імпортний товар, який не поставляється, а гроші по передплаті повертаються через 90 днів. В цей час курс росте шаленими темпами. Тому ціль адміністративних заходів регулятора – в першу чергу обмежити подібні дії на ринку.