Заява Американської торговельної палати в Україні щодо проекту Закону №7115 стосовно забезпечення належного адміністрування ПДВ

15 вересня 2017 року у Верховній Раді України народними депутатами України було зареєстровано проект Закону №7115, що передбачає внесення низки важливих змін у функціонування системи моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення їх реєстрації (Система) в Єдиному реєстрі податкових накладних.  

Компанії-члени Американської торговельної палати в Україні (Палата) визнають, що на сьогодні робота Системи не є досконалою та потребує доопрацювання. Водночас, Система направлена на покращення адміністрування податку на додану вартість (ПДВ), підвищення прозорості роботи електронного реєстру заяв на відшкодування ПДВ та зменшення неправомірних схем ухилення від сплати ПДВ й доводить свою дієвість на практиці. Відповідно до інформації, що публікується Міністерством фінансів України та Державною фіскальною службою України (ДФС) у офіційних джерелах, робота Системи сприяє зменшенню фіктивного ПДВ, що є важливою передумовою збільшення доходів державного бюджету.  

Тому, основна зміна, що передбачена проектом Закону №7115 - повернення Системи до тестового режиму роботи (без фактичного зупинення реєстрації ризикових податкових накладних), є кроком назад у боротьбі з тіньовою економікою. Крім того, на думку експертів компаній-членів Палати, положення законопроекту містять ряд інших змін, що матимуть негативний вплив на роботу прозорого бізнесу та нівелюють досягнуті покращення податкового адміністрування та можуть привезти до корупційних ризиків. А саме:

  • можливість зупинки реєстрації будь-яких податкових накладних/розрахунків коригування керівниками фіскальних органів (крім державних податкових інспекцій) не зважаючи на затверджені критерії ризику, що передбачає можливість «ручного» втручання в роботу Системи на регіональному рівні ДФС та містить у собі корупційні ризики;
  • призупинення дії норми Податкового кодексу України, яка покликана захищати інтереси добросовісних платників податків щодо неможливості анулювання податкового кредиту за належним чином зареєстрованою податковою накладною/розрахунком коригування, що може спричинити повернення проблем зі своєчасним відшкодуванням ПДВ.   

Компанії-члени Палати вдячні Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики за розуміння та допомогу у розв’язанні нагальних проблем бізнес-спільноти й постійний відкритий діалог та завжди підтримують законодавчі ініціативи, спрямовані на покращення бізнес-клімату в Україні. Водночас, зважаючи на зазначені негативні наслідки прийняття проекту Закону №7115 «Про внесення змін до підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних», Палата не підтримує прийняття проекту Закону у поточній редакції та вважає, що необхідно зосередитися на вдосконаленні роботи Системи шляхом напрацювання максимально дієвих критеріїв з метою врахування та виправлення усіх виявлених проблем.